Müdür

Resim 113Prof. Dr. Faruk Aşıcıoğlu

1961 yılında Kilis’te doğdu. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden 1985 yılında mezun oldu. 1994 yılında Adli Tıp Uzmanı, 2004 yılında Adli Tıp Doçenti, 2006 yılında Tıbbi Biyoloji Bilim Doktoru unvanını aldı. 1992 yılından 2014 yılı Nisan ayına kadar T.C. Adalet Bakanlığı Adli Tıp Kurumu Başkanlığı’nın çeşitli birimlerinde farklı pozisyonlarda (Fizik İncelemeler İhtisas Dairesi Adli Belge İnceleme Şubesi ve Kurullarda uzman, 2000 – 2003 tarihleri arasında Biyoloji İhtisas Dairesi’nde Başkan, 2003- 2014 yılları arasında 5. İhtisas Kurulu’nda Başkan olarak) görev yaptı.

Çok sayıda ulusal ve uluslararası dergide yayınlanmış makalesi yanında, yazarlığını yaptığı “Trafikte Sürüş Güvenliği Açısından Alkol; Kan Lekesi Model Analizi (ortak yazarlı); Meraklılar ve Hevesliler için Adli Bilimler (ortak yazarlı)” ve yine bazResim 1.1ı bölümlerini yazarak editörlüğünü yaptığı “Adli Belge İncelemesi: Yazı, İmza, Parmak İzi, Sahtecilik; Adli Bilimlerde El Yazısı ve İmza İncelemeleri” Adli Bilimler alanında yayınlanmış toplam beş kitabı ve diğer birçok kitapta bölüm yazarlığı bulunmaktadır.

Birçok ulusal meslek kuruluşuna ve sivil toplum örgütüne üye olmakla birlikte halen Adli Belge İnceleme Derneği ile Adli Biyoloji, Genetik ve Gen Hukuku derneklerinin kurucu başkanlığını yürütmektedir. Uluslararası üyelikleri arasında American Association of Forensic Sciences, Forensic Science Society, Indo-Pasific Association of Law, Medicine and Science, International Association of Bloodstain Pattern Analysts, Indo-Pasific Academy of Forensic Nursing Sciences (Yaşam Resim 111Boyu Üye), Indo-Pasific Academy of Forensic Odontology (Yaşam Boyu Üye) yer almaktadır.

Prof. Dr. Faruk Aşıcıoğlu, ‘The Journal of Punjab Academy of Forensic Medicine &Toxicology’ dergisinin editoryal komitesinde, Adli Tıp Dergisi, Adli Bilimler Dergisi, Adli Tıp Bülteni, Türkiye Klinikleri Adli Tıp Dergisi, Afet Tıbbı dergilerinin danışma kurulunda görev almaktadır. Aşıcıoğlu ayrıca TUBİM (Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi) adına ülkemizi Avrupa Birliği Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezinde temsil etmektedir.

Detaylı özgeçmiş için lütfen aşağıdaki bağlantıyı tıklayınız.

İstanbul Üniversitesi © 2018 All Rights Reserved