TÜBİTAK Bireysel Genç Girişim (BİGG) Programı

Teknolojik ve yenilikçi iş fikri olan girişimciler, TÜBİTAK Bireysel Genç Girişim (BİGG) Programı’na başvurup iki aşamalı eleme sistemini geçtikleri takdirde 150 bin TL’ye kadar olan hibe desteğinden yararlanabilmektedirler. Bu amaçla Tübitak tarafından Teknokent’i bulunan bazı üniversiteler görevlendirilmiş olup İstanbul Üniversitesi bunlardan bir tanesidir ve diğer üniversiteler arasında çok fazla başvuru alanlar arasında yer almaktadır.

İş fikirleri jüri tarafından; teknolojik düzeyi ve yenilikçi yönü, iş fikrinin uygulanabilirliği, iş fikrinin taşıdığı ticari değer, iş fikrinin rekabetçi düzeyi, iş fikri ekibinin nitelikleri ve iş fikrine uygunluğu vb. yönleri göz önünde bulundurarak değerlendirilmektedir. Sağlık ve yaşam bilimleri kategorisinde ön elemeyi geçen iş fikirleri ikinci aşamada Adli Tıp Enstitüsü Müdürümüz Prof. Dr. Faruk Aşıcıoğlu’nun aralarında yer aldığı jüri üyeleri tarafından değerlendirmeye tabi tutulmuşlardır.

Bu iki aşamalı değerlendirmeyi geçen iş fikri sahipleri İstanbul Üniversitesi Teknokent tarafından 2 aylık eğitim ve mentorluk programına dahil olacaktır. Programı tamamlayarak iş fikirlerini geliştiren girişimci adayları, hazırlayıp ön onay aldıkları iş planlarıyla TÜBİTAK’a başvuracak ve desteği almak için son kez yarışacaktırlar. Bahsi geçen jüri değerlendirmesine ilişkin fotoğraflar aşağıdaki gibidir .

Enstitümüzün tüm öğrenci ve paydaşlarını günlük yaşantılarında gözlemci olmaya davet eder,  buluş ve iş fikirlerinin yıllardır nasıl farkına varmadık dedirten günlük aktivitelerimizin arasından çıkabileceğini hatırlatmayı borç bilirim. Yaptığınız iş ne olursa olsun hakkını verdiğinizi düşünerek günü bitirmeniz dileğimle.

Prof. Dr. Faruk Aşıcıoğlu

 İstanbul Üniversitesi

 Adli Tıp Enstitüsü Müdürü

Bu kaydı paylaş

İstanbul Üniversitesi © 2018 All Rights Reserved