Yaz Dönemi Staj Eğitimi

Resim 5 (1)Yaz Dönemi Staj Eğitimi

Enstitümüzde her yıl, yaz aylarında staj eğimi verilmektedir. Staj eğitimi stajyerlerin aldıkları lisans eğitimini, uygulama sahalarında görme fırsatı sağlamaktadır. Enstitümüzün Adli Bilimler Alanında uzman akademik kadrosu tarafından verilmekte olan staj eğitimi, Adli Bilimlerin pek çok alt dalının tanıtıldığı bir teorik eğitim programını ve stajyerlerin lisans eğitimine göre belirlenen laboratuvar eğitimini kapsamaktadır. Stajyer öğrenciler lisans eğitimlerinin Adli Bilimlerde ne gibi faaliyet alanları olduğunu kavramış ve uygulamalar yaparak bilgisini pekiştirmiş olacaktır.

Resim 8Kimler Başvurabilir?

Üniversitelerin Fen, Eczacılık, Mühendislik, Sağlık Bilimleri vb Fakültelerinde, Biyoloji, Moleküler Biyoloji ve Genetik, Eczacılık, Kimya, Kimya Mühendisliği, Gen Mühendisliği, Biyomühendislik, Biyokimya vb. lisans eğitimi almakta olan ve zorunlu staj eğitimi almakla yükümlü olan 3. ve 4. Sınıf öğrencileri “Yaz Staj Eğitimi”ne başvurabilir.

Başvuru Koşulları

  • Zorunlu staj eğitimi almakla yükümlü olmak
  • Stajyerlerin bağlı oldukları fakültelerden aldıkları “Staj Talep Yazısı”
  • 5510 Sayılı “Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu” ilgili maddesi gereği, sigorta işlemlerinin ve sigorta primi ödemelerinin bağlı oldukları fakülteler tarafından yapıldığına dair belge.

Resim 4Başvuru Yeri ve Zamanı

Başvurular, her yılın Mayıs ayı sonuna kadar, İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü Müdürlüğüne yapılmaktadır.

Kontenjan her yıl değişebilmektedir ve başvuru değerlendirmelerinde, başvuru tarihi dikkate alınacaktır.

İ.Ü. Adli Tıp Enstitüsü binamızın taşınması dolayısı ile 2017 yılı Yaz Stajı Programı uygulanmayacaktır.

Adli Bilimlere ilgi duyan ve bu konuda deneyim kazanmak isteyen öğrenci ve alan meraklıları ile 2018 yılı Yaz Stajı döneminde, yeni bina ve yenilenmiş laboratuvarımızda görüşmek dileğiyle..

 

11 Temmuz – 02 Ağustos 2016 Yaz Dönemi Staj Eğitim Programı için tıklayınız.

 

Stajyerlerimizden

1-30 Temmuz arası, 20 iş günü olmak üzere İ.Ü. Adli Tıp Enstitüsü’nde staj yapmak için Jacobs University Bremen’den geldim. Daha önceki stajlara nazaran, bu programın özelliği güzel ve geniş yelpazeli bir teorik tabanın oluşturulmasıdır. Adli Bilimlerin hemen hemen her dalı ile ilgili enstitünün ilgili hocalarından multidisipliner eğitim görmekle beraber, bu teorik bilgilerin laboratuvar uygulama alanında da pratik eğitimini aldım. Realistik yaklaşmak gerekirse, akredite laboratuvarlarda gerçek vakalarla stajyerin çalışması söz konusu değildir. Fakat hocalar çok ilgili ve öğrencinin yorumuna çnem veriliyor, bu yüzden her öğrenci kendi eğitiminin üzerine ne kadar düşerse, bu program o kadar verimli olacaktır. Enstitü müdürü başta olmak üzere, bütün hocalara ve bizimle ilgilenen sekreterlik ve öğrenci işlerine çok teşekkür ediyorum. Hoş bir deneyim kazanmakla beraber çeşitli yerlerden ve farklı branşlardan iyi arkadaşlar edindim. Bu alanda master düşünen her öğrenciye böyle bir deneyim tavsiye ederim.

Selin Gencer

Jacobs University Bremen

 

Öncelikle staj boyunca bizlere ders veren hocaların çok kaliteli ve yaptıkları işten zevk alan insanlar olduğunu belirtmek isterim. Staj süresince adli bilimler alanında ilgilenilmesi gereken genel bilgilerin doğru şekilde aktarıldığını düşünüyorum. Teorik bilgilerin yanında laboratuvar pratiğinin de olması öğrenciler açısından bir avantaj sağlıyor. Eksik yönlerinin de geliştirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bunların başlıcası laboratuvar pratiğinin daha sık yapılması ve öğrencilerin kurmaca bir proje içinde çalıştırılmaları olabilir. Ayrıca yüksek lisans eğitimini kurumda yapmak isteyenler için bilgilendirme yapılabilir. Son olarak zaman bulmaları durumunda, bazı hocaların stajyerler ile birebir çalışabileceği uygulamalar yapılabilir. Gelecek olan arkadaşlara şimdiden başarılar…

Muhammed Mustafa Doğan

Bartın Üniversitesi

 

 

Okulumun zorunlu yaz stajını burada yaptım. Staj ortamı bir şeyler yapabilme, öğrenebilme adına çok zengindi, bunun yanında kimi zamanda eğlenceliydi. Her biri birbirinden değerli ve deneyimli hocalardan ders ve tecrübelerini dinleme fırsatım olduğu için kendimi çok şanslı hissediyorum. Aslında benim için en önemli nokta staj süresince bizimle ilgilenen bütün hocaların işlerini ne kadar keyifle yaptığını görmek ve bütün sorularımızın sabırla ve içtenlikle cevaplanmasıydı. Geriye dönüp baktığımda dolu dolu bir staj dönemi geçirdiğimi görüyorum. İyi ki stajımı Adli Tıp Enstitüsü’nde yapmışım diyorum. Adli Bilimlere ufacık bir ilginiz dahi varsa kesinlikle önerebileceğim bir kurum.

Birhan Tutal

İstanbul Üniversitesi

 

İstanbul Üniversitesi © 2018 All Rights Reserved